Kästle CZ
Historie se píše již 126. rok, kdy v roce 1896 truhlářský mistr Adolf Slonek vyrobil první lyži. Od roku 1918 se dá hovořit o rozmachu výroby lyží nejen pro místní potřebu. Posuňme se v čase až do roku 2017, kdy přichází strategický investor Consillium Private Investment v čele s bývalým úspěšným lyžařem a businessmanem Tomášem Němcem.
V roce 2018 provádí akvizici rakouského výrobce lyží a v následujícím roce přejmenovává dle této legendární značky firmu SPORTEN na KÄSTLE CZ a převádí sem rozhodující část produkce lyží této ikonické, rakouské premiové značky. S novým majitelem přichází do vedení firmy Vladimír Dušánek, rovněž aktivní lyžař s letitými zkušenostmi z vedení nadnárodních firem.
Přinášíme obsáhlý rozhovor s Vladimírem Dušánkem (CEO/COO) a Petrem Kutalem (Produktový manažer pro Nordic segment)
Musel Vás Tomáš Němec přesvědčovat, abyste opustil vedení Mitas v USA a převzal Kastle CZ?
Přesvědčování nebylo potřeba. Oba jsme bývalí lyžaři, věděli jsme o sobě již z lyžování, ač jsme byli reprezentanti jiných klubů. Tomáš Němec vždy chtěl podnikat v oblasti blízké lyžování, mně tento směr je také blízký. Od roku 2014 jsme byli ohledně této záležitosti v intenzivnějším kontaktu. Když se podařilo v roce 2017 koupit SPORTEN, dohodli jsme se na spolupráci.
S jakými úkoly jste do vedení firmy nastoupil?
Koupí SPORTENu vše začalo. Naše představa byla, že ze SPORTENu vybudujeme světovou značku. Ukázalo se však, že marketingově by to bylo neuvěřitelně nákladné a trvalo by to dlouho. Proto jsme se rozhodli dále využít zkušenosti SPORTENu jako výrobní bázi a koupit nějakou ikonickou značku, s dobrým renomé a vysoce kvalitním a prémiovým produktem. Výsledkem byla v roce 2019 akvizice KÄSTLE, která byla v letech 1993 – 1994 největším producentem lyží na světě a vracela se po letech zpátky do businessu.
Kam se Vám podařilo firmu za tuto dobu posunout?
Hned v prvním roce jsme předělali řadu modelů SPORTEN, téměř všechny designově, velkou část i konstrukčně, aby bylo možné SPORTEN posunout více ke špičce prémiových výrobců. Doplnili jsme sortiment KÄSTLE. V oblasti top produktů komerčních sjezdových i běžeckých lyží jsou naše lyže naprosto srovnatelné s top produkty renomovaných světových značek. Tím jsme si potvrdili, že náš vývoj i výroba jsou na špičkové úrovni a cesta ke světové značce je v tomto ohledu pro nás otevřená.
Našim cílem je, aby KÄSTLE patřilo mezi TOP 6-7 výrobců lyžařského vybavení pro alpské lyžování a mezi TOP 4-5 výrobců běžeckého lyžování. Už nyní jsme vedoucím výrobcem v segmentu back country lyží, které stále více získávají na popularitě a technologickým lídrem ve ski alpech.
Jaký je v současné době sortiment a kde se vyvíjí a vyrábí?
Náš sortiment je nastaven tak, aby se značky SPORTEN a KÄSTLE doplňovaly. Jednoznačně je KÄSTLE prémiová značka, která začíná tam, kde značka SPORTEN vlastně končí. Tento model jsme nastavili a budeme jej udržovat i nadále.
KÄSTLE jsou špičkové výrobky pro profesionální závodníky či pro pokročilé sportovně založené lyžaře, kteří ocení nejnovější a pokrokové technologie a vlastnosti lyží a lyžování je jejich hlavním zimním sportem. KÄSTLE je značka primárně pro globální světový trh, pro závodníky ve světových a evropských pohárech. Našim cílem je také vybavit naše mládežnické a juniorské jezdce závodními lyžemi KÄSTLE, jak pro super-G i obří slalom a postupně přidáme i lyže pro speciální slalomové disciplíny. Kompetenční vývojové centrum závodních sjezdových lyží KÄSTLE a závodních saní je v rakouském Hohenems, kde funguje specializovaný vývojový tým. Výrobu závodních juniorských a komerčních lyží již realizujeme u nás v ČR.
SPORTEN zastupuje středně cenově dostupné lyže a v oblasti svých top produktů představuje vysoce výkonné a kvalitní produkty pro lidi, kteří pro svůj požitek z lyžování nepotřebují prémiovou značku. Značka SPORTEN má vysokou lokální oblíbenost u nás v České republice a na Slovensku, ale také například i v Kanadě. V Novém Městě na Moravě se nachází i kompetenční centrum pro výzkum a vývoj běžeckých lyží a závodní oddělení pro běžecké a akrobatické disciplíny.
Kromě produkce Vašich značek vyrábíte i pro jiné firmy, platí to stále? Podílíte se také na jejich vývoji?
Ano, pro vybrané značky jsme jak vývojovým tak i výrobním partnerem. Stabilně u nás běží např. výroba pro značky Asnes, Alpina, Salomon a Fischer. Vlastně dnes už není značka, která by se u nás někdy nevyráběla. Produkce pro jiné značky tvoří cca 50% naší výroby.
Výroba v Novém Městě je pověstná svou kvalitou, její udržitelností a hlavně odborností a zkušenostmi celého výrobního týmu, za kterým stojí odborně kompetenční vývojový tým. Takový mix poskytovaných služeb vám nenabídne nikdo jiný na světě.
Jak u Vás probíhá vývoj lyží? Na co se zaměřujete?
Vývoj nové lyže je vždy komplexním a složitým úkolem. Úkony spojené s přípravou nové lyže a to jak sjezdové, tak běžecké, jsou u obou typů lyží identické. Vývojové prvky se liší pouze dle účelu použití lyže a zvolené výrobní technologie.
Než započneme s vlastní tvorbou nového tvaru lyže, musíme definovat její specifika. Detailní definice konstrukce lyže je zásadní, neboť případné významné změny by měly dosah až na tvar formy, což by znamenalo výrazné zvýšení nákladů na vývoj. Pod pojmem konstrukce lyže se skrývá jak materiálová skladba a geometrie lyže, tak provedení z hlediska technicko-vizuálního. Tzn. například, že lyže bude mít bočnice z jiného materiálu, než jaký je použitý na horní ploše, nebo že pro výrobu bude použita technologie vstřikování PU pěny a další.
Jakmile máme připraveny tyto základní podklady pro vývoj, začíná konstrukční zpracování. Již řadu let používáme 3D konstrukční systém Creo, který nám poskytuje potřebné nástroje a volnost pro splnění vývojového úkolu.
V drtivé většině se lyže vyrábí v délkových řadách. Na počátku definujeme optimální délku lyže. Na této se následně provádějí potřebné testy a ověřují se její vlastnosti.
Jako první v Creo navrhneme půdorysný tvar lyže. Ten zohledňuje, k čemu je lyže určená. To znamená, že pokud se například jedná o sjezdovou „obřákovou“ lyži určenou pro jízdu ve středním oblouku, navrhuje se poloměr bočního krojení tak, aby při dané konstrukci a určení (závodní lyže, sportovní lyže….) docházelo při zatížení a průhybu lyže k vytvoření optimální křivky k jízdě ve středním oblouku. Následně vytváříme boční profilovou křivku lyže. Pomocí funkce SPLINE se v podstatě určuje tuhost v každé dané oblasti lyží. Třetím krokem je tvorba tzv. ohybové křivky, tedy to, jak bude ohnutá špice a pata lyží. U běžeckých lyží pak i průběžný tvar ohnutí v celé délce. Tímto postupem nám vznikne „surový“ tvar lyže, který dále upravujeme: 3D profilace, zaoblení, zkosení, odsazení atd. Závěrečným krokem je nabalení tvaru lyže dle ohybové křivky do konečného tvaru. V této podobě může být konstrukční projekt prezentován pro schválení.
Pokud dojde ke schválení takto zkonstruované lyže, pokračuje dále práce v 3D systému Creo – navrhneme tvary jednotlivých dílů použitých v lyžích (skluznice, dřevěné jádra, lamináty, titanaly atd.) a pustíme se do návrhu výrobního zařízení, v našem případě tvorba forem.
Forma pro výrobu lyží se skládá ze dvou částí. Spodní, do které se při vlastní výrobě lyží postupně skládají všechny díly. A horní, která se “přiklopí“ na spodní formu včetně dílců a v podstatě vytváří výslednou podobu horní, případně bočních ploch výsledné lyže.
Převzatý tvar lyže se tedy zakreslí do obou dílů forem. Na těchto formách se vytvoří další potřebné prvky. Různé středící a naváděcí tvary, úchytné lůžka, otvory pro magnety sloužící k pomocné fixaci hran atd.
Následuje poslední fáze a to výroba samotných forem. Výroba forem probíhá na CNC strojích. Obráběcí program si připravíme opět v Creo, tentokrát v jeho CAM modulu a pošleme na pěti osou frézku.
Po vyrobení prototypů lyží následuje řada úkonů spojených s ověřením správnosti řešení. Jedna úroveň je kontrola a testování v rámci zkušeben. Destrukční testy, testy na dostatečné držení šroubů vázání, měření flexe, měření torze a další. Druhá úroveň je vlastní testování na sněhu. Jak sjezdové, tak běžecké lyže je nutné otestovat za různých sněhových a teplotních podmínek. U některých typů lyží do testů významně vstupuje i terén vzhledem k cílovému určení lyží.
Na základě výsledků testů dochází k úpravám. Pokud je nutné udělat zásadnější úpravy vlastností, dochází ke změnám v použití konstrukčních materiálů. Pokud se však jedná jen o menší úpravy tuhosti celé lyže, nebo nějaké její části, stačí změna v tloušťkové profilaci. Zde opět vstupuje využití 3D CAD systému Creo.
Více o tom, jak vzniká samotná lyže, si můžete přečíst na našem Facebooku v seriálu Příběh lyže https://www.facebook.com/sporten.cz/
V čem jsou vaše lyže vyjímečné?
Výrobky jsou výjimečné prostředím, kde vznikají. Díky dlouholeté tradici, odbornosti vývojově-výrobního týmu a testovacího týmu, jsme schopni pod značkou SPORTEN nabídnout vysokou kvalitu za zajímavé peníze. Pod značkou KÄSTLE dostane zákazník top produkty, s top materiály a top vlastnosti za konkurenceschopné ceny prémiového segmentu.
Používáme materiály a výrobní postupy, které jsou výsledkem našeho vlastního mnohaletého výzkumu a ověřování v praxi. Jedná se o mix specifických konstrukčních provedení, které zlepšují ovladatelnost lyží, zvyšují jejich stabilitu a zrychlují samotné lyže.
Pokud se budeme například bavit o dřevěném provedení jádra lyží, pak využíváme systém úzkých dřevěných lamel, které mají za výsledek vyšší absorpci vibrací a klidnější chování lyže ve vyšší rychlosti. Používáme výběrové dřevo: buk, topol, jasan či extrémně lehkou paulownii. Před použitím dřevo „zraje“ až 2 roky ve venkovních prostorách a až poté jej zušlechťujeme pro naše účely.Skluznice lyží můžeme vybavit speciálními vlastnostmi, které výrazně zvyšují odolnost skluznice proti poškrábání.Sjezdové lyže obvykle obsahují dvojitý titanal, který výrazně působí na torzní tuhost lyže. Konstrukce lyží obsahuje carbonové pláty pro dosažení nižší hmotnosti zároveň se zvýšením reakčních schopností lyže.Běžky používají nové technologické prvky, díky kterým vám odpadá starost s mazáním stoupacích vosků.
Co bylo potřeba změnit při výrobě lyží, abyste zvládali kvalitu i její objem?
V minulých letech se naše produkce pohybovala kolem 100 tisíc párů lyží ročně, letos budeme atakovat číslo 180 000 a v příštím roce se dostaneme téměř jistě přes 200 tisíc párů lyží. Abychom byli schopni zdvojnásobit roční objem produkce, přistavěli jsme v roce 2021 nové výrobní prostory, mírně navýšili počet zaměstnanců. To by ale ke zvládnutí objemu práce, udržení její kvality a zvládání termínů nestačilo. Proto jsme v roce 2022 výrazně automatizovali a robotizovali výrobu. Jedná se o soustavu 22 robotizovaných pracovišť, kdy na začátku linky vjíždí surová lyže, na konci linky vyjíždí opracovaná, nabroušená lyže s vytvořenou strukturou skluznice, tedy lyže kompletně připravená pro zákazníka. Podařilo se nám nahradit práci 12 osob na 19 pracovních pozicích při dokončovacích pracích. Podařilo se nám zkrátit takt těchto operací na 40 sekund z původních vyšších jednotek minut. Máme tak nejmodernější linku opracování surové lyže na světě.
Plánujete vývoj a výrobu i jiných produktů?
Pro rok 2023/2024 připravujeme ve spolupráci s Bike Fun International high-tech horská kola a elektrokola. Bude se jednat o kola nesoucí značku KÄSTLE, která budou zařazena do prémiového segmentu, čemuž bude také odpovídat vyšší cenová kategorii, výbava kola, použité materiály a jeho vlastnosti.
Plánujete pro letošní sezonu i testovací dny v ČR, SR či v alpách?
Ano, i pro letošní sezónu plánujeme testovací dny. V Alpách je již nyní naplánováno testování lyží s CK Talpa, 8 – 11. prosince, Pitztal. České a slovenské předváděčky budou zveřejněny na našem webu do konce října, viz. https://www.sporten.cz/cz/testovaci-akce/
Co zajímavé přinesl rok 2022?
Můžeme například zmínit, že na lyžích značky KÄSTLE pojede svoji první sezónu světového poháru Ester Ledecká a také Ilka Štuhec a Martina Dubovská. Máme také dalších 18 závodníků, kteří jezdí v národních týmech ve svých zemích. Budeme tedy držet palce, ať dojmy, zkušenosti, poznatky a výsledky z testování se podaří přetavit do medailí.
Co byste poradil běžným lidem při výběru nových lyží, běžek. Jak vybrat, na co se zaměřit?
Jednoznačně navštívit specializovaný obchod s lyžařským vybavením, který disponuje odbornou prodejní službou. Správný výběr lyže (u běžek je odborná pomoc prakticky nevyhnutelná) je pro spokojenost zákazníka zásadní. Lyži je potřeba vybrat na míru každému zákazníkovi podle řady kritérií tak, aby mu vyhovovala.
Odborná konzultace je základním stavebním kamenem pro výběr správné lyže, boty, hole, helmy… Vyškolit odborného prodejce lyží je nesmírně náročná práce. Těchto požadavků lze víceméně docílit pouze u lidí a v prodejnách, kde fluktuace personálu je minimální – což se například o sportovních řetězcích často nedá říci. Proto pokud navštívíte jeden z našich cca 130 specializovaných obchodů-partnerů, pak se vám této odborné péče dostane. Dalším způsobem, jak si tu správnou lyžařskou výbavu vybrat, je navštívit některých z našich testovacích dní, nechat si lyži doporučit a hlavně vyzkoušet a porovnat s jinými modely.
Úspěchy firmy KASTLE CZ:
- 1974: členka štafety reprezentačního družstva žen Gabriela Sekajová získala na lyžích z Nového Města na Moravě při mistrovství světa ve švédském Falunu bronzovou medaili
- 1975: Karel Kodejška, člen reprezentačního družstva ČSSR, se stal mistrem světa v letech na lyžích na novoměstských skokanských lyžích ARTIS Sokol
- 1993: Miroslav Jakeš dobyl jako první Čech na lyžích SPORTEN Severní pól s mezinárodní lyžařskou výpravou
- 1993: celkově 136 získaných medailí ze světových pohárů či olympiád pro závodníky lyžích KÄSTLE
- 1999: Jan Lesák a Martin Bauer pokořili na lyžích Sporten světový rychlostní rekord v tandemovém rychlostním lyžování 195,65 km/hod
- 2002: Aleš Valenta získal zlatou olympijskou medaili v Salt Lake City
- 2015: do Guinessovy knihy rekordů byl zapsán výkon Radka Čermáka – světový rychlostní rekord 145,875 km/h na běžkách
- 2016: Radek Čermák posunul vlastní světový rekord v jízdě na běžkách na hodnotu 156,182 km/h
- 2018: posádky se závodními saněmi KÄSTLE získali tři medaile na olympiádě v Pchjongčchangu
- 2022: na lyžích KÄSTLE získali na Olympijských hrách v Pekingu Marion Thenault a Lewis Irving bronzovou medaili v závodě smíšených týmů v akrobatickém lyžování
- 2022: lyže KÄSTLE od sezóny 2022/2023 budou používat Ester Ledecká, Ilka Štuhec a Martina Dubovská.