Víc než 3D model: definice nedá prostor chybámCreo Simulation Live: revoluční řešení v online simulacíchVýkresy patří minulosti, 3D modely jsou jistota i příslibJak využít sílu dat na maximum? Základem je kvalitní PLM systémCo je to digitální vlákno? A proč jej zavádět do výroby?Kvalitní kusovník je základ efektivní výrobyERP a PLM – dva základní pilíře moderní výroby, které nejlépe fungují spoluSaft Ferak - automatizace nabídkového řízení ze 2 dnů na 30 minutCreo 10 - Top novinkyDIGITÁLNÍ VÝROBA 2023Slavíme 30 let přinášení inovacíSUPro 2023 ohlédnutíSUPro 2023 - Program32. technologická konference SUPro 2023Mathcad Prime 9KÄSTLE CZCreo 9.0 k dispoziciPTC Mathcad Prime 8Talentovaní studenti VŠB využívají PTC technologiiSUPro 2022 ohlédnutíSUPro 2022 - Materiály ke staženíSUPro 2022Společnost PTC, jako lídr rozšířené reality (AR)Servis výrobních linek s podporou rozšířené reality (AR)Start-Up společnostiCreo - online průvodce funkcemiCreo Design Packages30. ročník vzdělávací konference SUPro 2021Ověřte efektivitu Vašeho CAD konstrukčního prostředíENX TISAX„PDM Home Office“ - Správa konstrukčních dat a dokumentace do 5 dnůDigitální správa konstrukčních dat a výrobní dokumentace MSV SYSTEMS CZ s.r.o.Digitalizaci námořnictva USA řídí PTC WindchillWindchill 12 ve znamení integrace a inovacíJak naladit Digitální vlákno ve vašem podniku?Vzdělávejte své zaměstnanceCAD renesancePTC rozšiřuje své CAD – PDM portfolio akvizicí OnshapeDigitální vláknoPTC Windchill získal druhé ocenění ve dvou letechVzdělávejte se s dotacemi POVEZ IIPTC akceleruje další rozvoj prostřednictvím strategických partnerstvíPLM - Airbus Helicopters

Degradování 3D modelů na 2D výkresy patří minulosti, 3D modely jsou jistota i příslib

V porovnání s moderním 3D modelem je klasický výkres, bez ohledu na svou podrobnost a přesnost, překonaný. S 3D modelem se nemůže poměřovat, požadavkům moderní výroby zkrátka nestačí. Nepojme zdaleka všechny informace, které můžete zachytit v trojrozměrném provedení a v datech. Co víc, podobu produktu si lze snadno vyložit špatně. Co můžete očekávat od 3D modelů a jak můžete přesvědčit i ty nejzatvrzelejší vyznavače výkresů, že 3D je přínosem pro všechny bez rozdílu?


Prototypům odzvoniloNa rozdíl od výkresu, k jehož odzkoušení v praxi mohlo dojít až po výrobě prototypu, 3D model je možné otestovat již právě ve fázi modelování. Analýza podrobí produkt testu funkčnosti a proveditelnosti. Pokud odhalí chybu, může ji tým konstruktérů vzápětí odstranit, a to s minimálními náklady a v podstatě v reálném čase. Optimální řešení je tak na dosah za zlomek času, aniž byste fyzicky museli vyrobit byť jedinou součástku.

Ze sázky na 3D modely zdaleka neplynou výhody pouze pro konstrukční inženýry. Těží z nich všichni zaměstnanci, kteří mají s výrobou co dočinění.
3D modely jsou srozumitelné hrstce lidí. Nebo ne?Lidé ve výrobě občas mívají tendence 3D modely bojkotovat. Nerozumí jim, nechtějí si zvykat na novoty, odmítají opustit ‚‚starý dobrý papír‘‘ a výkresům nadobro zamávat. Jenže přechod na bezvýkresovou dokumentaci je ve všech ohledech výhodný - a nejen tím, že šetří papír. 3D model obsahuje naprosto všechny informace, které jsou s produktem spojené - kritéria, kóty, tolerance (...). To zefektivňuje komunikaci napříč celým výrobním procesem a předchází nedorozuměním.

Jak už bylo řečeno, produkt se s pomocí 3D modelu může navrhnout, otestovat a optimalizovat. A to všechno, aniž by ‚‚opustil‘‘ prostředí PLM systému. Například lidé ve výrobě nemusí trávit čas výrobou prototypu, který by se teoreticky později projevil jako nefunkční. Časové i výrobní kapacity, které tímto získáte, umožní realizovat více zakázek za kratší/stejnou dobu.

Osobám odpovědným za nákup se snáze odhaduje reálná spotřeba materiálů nebo součástek. A například pro zaměstnance servisního oddělení není třeba tvořit speciální výkresy. Mohou využívat totožné 3D modely jako lidé ve výrobě.

Vše výše zmíněné znamená ve výsledku úsporu času, peněz a energie. Firma získá na konkureschopnosti a posune se kupředu. Prosperující firma bude mít víc prostředků, například na inovace.


Pokud dokážete svým zaměstnancům vysvětlit, že v závodě s konkurencí nemáte s klasickými výkresy šanci uspět, budete mít napůl vyhráno. Zavedení bezvýkresové výroby bude snazší, rychlejší a dřív přinese výsledky.Chcete produktovou dokumentaci bez papírů?