Ohlédnutí za 31. vzdělávací konferencí SUPro 2022U příležitosti 31. vzdělávací konference SUPro pořádané společností AV ENGINEERING, a. s. jsme se po delší pomlce sešli znovu na hotelu Jezerka na Seči.

Hlavním tématem konference bylo představení nových myšlenek, směrů a technologií v oblasti návrhu, výroby, provozu a servisu strojírenských výrobků a zařízení, a to v prostředí a s podporou softwarů od společnosti PTC. Neméně důležitým cílem setkání bylo také propojení účastníků - odborníků z různých oblastí českého průmyslu a vzájemné sdílení zkušeností.

2 dny, 14 přednášek, 9 školení, 22 řečníků, 205 účastníků a nespočet interakcí. 

Konferenci zahájil moderátor Lukáš Smelík, novinář a organizátor konferencí, např. Digitální výroba 4.0, na které se společně znovu setkáme. Bylo nám ctí, že přijal pozvání právě on, který se zabývá Průmyslem 4.0 již několik let. Za naši firmu vás přivítal obchodní ředitel Pavel Hrubý, který hovořil o pohledu a získaných zkušeností AV ENGINEERING s digitalizací v českém strojírenství. "Pomáháme českým výrobním podnikům prostřednictvím digitalizace realizovat jejich podnikové strategie a posilovat konkurenceschopnost. Daří se nám posouvat uvažování o digitalizaci směrem na strategickou úroveň. Od instalace konkrétního software ke konceptu digitalizace podniku." řekl P. Hrubý ve své přednášce. 

První část setkání byla již tradičně věnována představení nejnovější verze konstrukčního software Creo, letos s pořadovým číslem 9.0. Ve své přednášce se kolegové Radovan MíčekLuděk Rektořík a Přemysl Votava zabývali 5 hlavním oblastem nové verze:
 • Produktivita a uživatelský komfort
 • Ergonomické návrhy
 • Model Based Definition + Výkresy
 • Generativní design + Simulace
 • NC programování
Návštěvníkům konference byly také připomenuty léty ověřené postupy v řízení projektů, našim kolegou Přemkem Votavou. Který tyto postupy přenesl do dnešní doby s použitím technologie Creo a Windchill i s ohledem na typy projektů (kusová výroba až malosérie/série). Součástí byly také nové možnosti řízení projektů, které sebou Creo a Windchill přináší.
Moderátor Lukáš Smelík, který zahájil celou konferenci
Jedna z nejvytíženějších přednášek - Bezvýkresová výroba
Kongresový sál praskal ve švechO své zkušenosti s používáním PTC technologií a se spoluprací s AV ENGINEERING se podělili zástupci společností
 • ABB s.r.o. (pan Kouba),
 • MSV SYSTEMS Cz s. r. o. (pan Malý),
 • LINAPLAST s.r.o. (pan Novotný),
 • Ingeteam a.s. (pan Homola),
 • Alváris Profile Systems s.r.o. (pan Kubovský),
 • ZETOR TRACTORS a.s. (pan Kubíček), 
 • Devro s.r.o. (pan Trojan - vzdáleně)
Návštěvníci se dozvěděli praktické zkušenosti, náměty i tipy pro implementaci, provoz a další rozšiřování PTC softwarových technologií v jiných podnicích.

Mezi naše hosty také patříl Robert Opletal, zástupce společnosti PTC, který účastníkům představil důležitou roli rozšířené reality (AR) v dnešní době a ve své druhé přednášce kladl důraz na integraci PLM - MES a ERP systémů v podniku, což jeho slovy vede k vyšší produktivitě a efektivitě.

Druhý den konference SUPro 2022 proběhl ve znamení školení uživatelů a workshopů se zaměřením na tipy a triky k softwarům Creo a Windchill. Účastníci měli také možnost konzultovat své individuální potřeby s pracovníky technické podpory AV ENGINEERING.

Mezi novinku tohoto ročníku byla možnost vyzkoušení rozšířené reality v brýlích Hololens 2 s technologii Vuforia Studio a vzdálenou podporu servisu s pomocí brýlí RealWear a Vuforia Chalk.Školení Multibody s TomemTipy & Triky Creo s Martinem a RomanemTestování Hololens brýlí v technické místnosti


Ze závěrů konference SUPro 2022 vyplývá, že potenciál PTC softwarových technologií Creo a Windchill není zdaleka vyčerpán a jejich používání českými konstruktéry a techniky bude přinášet i nadále hodnotu našim podnikům. Příležitosti, které přináší PTC platformy pro Internet věcí a AR jak v oblasti návrhu a výroby, tak v provozu a servisu výrobků jsou ve strojírenství natolik rozsáhlé, že zatím nelze ani odhadnout jejich hranice. Strategie digitálního vlákna vede strojírenské podniky cestou intenzivního využívání existujících dat a odbourávání bariér ve sdílení, tedy cestou efektivity, nízkých nákladů a časových úspor.

Celý organizační tým AV ENGINEERING děkuje všem za účast a těší se na setkání na SUPro 2023.


Organizační tým SUPro 2022

Více zachycených momentů z konference najdete ve fotogalerii.