Víc než 3D model: definice nedá prostor chybámCreo Simulation Live: revoluční řešení v online simulacíchVýkresy patří minulosti, 3D modely jsou jistota i příslibJak využít sílu dat na maximum? Základem je kvalitní PLM systémCo je to digitální vlákno? A proč jej zavádět do výroby?Kvalitní kusovník je základ efektivní výrobyERP a PLM – dva základní pilíře moderní výroby, které nejlépe fungují spoluSaft Ferak - automatizace nabídkového řízení ze 2 dnů na 30 minutCreo 10 - Top novinkyDIGITÁLNÍ VÝROBA 2023Slavíme 30 let přinášení inovacíSUPro 2023 ohlédnutíSUPro 2023 - Program32. technologická konference SUPro 2023Mathcad Prime 9KÄSTLE CZCreo 9.0 k dispoziciPTC Mathcad Prime 8Talentovaní studenti VŠB využívají PTC technologiiSUPro 2022 ohlédnutíSUPro 2022 - Materiály ke staženíSUPro 2022Společnost PTC, jako lídr rozšířené reality (AR)Servis výrobních linek s podporou rozšířené reality (AR)Start-Up společnostiCreo - online průvodce funkcemiCreo Design Packages30. ročník vzdělávací konference SUPro 2021Ověřte efektivitu Vašeho CAD konstrukčního prostředíENX TISAX„PDM Home Office“ - Správa konstrukčních dat a dokumentace do 5 dnůDigitální správa konstrukčních dat a výrobní dokumentace MSV SYSTEMS CZ s.r.o.Digitalizaci námořnictva USA řídí PTC WindchillWindchill 12 ve znamení integrace a inovacíJak naladit Digitální vlákno ve vašem podniku?Vzdělávejte své zaměstnanceCAD renesancePTC rozšiřuje své CAD – PDM portfolio akvizicí OnshapeDigitální vláknoPTC Windchill získal druhé ocenění ve dvou letechVzdělávejte se s dotacemi POVEZ IIPTC akceleruje další rozvoj prostřednictvím strategických partnerstvíPLM - Airbus Helicopters

Saft Ferak - automatizace nabídkového řízení ze 2 dnů na 30 minut

Společnost Saft Ferak z podhůří Beskyd je se svými více než 250 zaměstnanci členem mezinárodní skupiny Saft Groupe, která je světovým leadrem v oblasti výroby průmyslových baterií. Jako jeden ze 16 výrobních závodů umístěných po celém světě se podílí na vývoji, výrobě a dodávkách baterií a bateriových systémů s vysokou životností, které najdou své uplatnění na zemi, na moři, ve vzduchu tak i ve vesmíru. Baterie jsou určeny pro kritické bezpečnostní aplikace, záložní napájení či pohony.

Ze 2 dnů na 30 minut – to je zrychlení, kterého dosáhli při automatizaci nabídkového řízení ve firmě Saft Ferak z Moravskoslezských Raškovic.Vysoce výkonná li-ion baterie Flex’ionTM Gen 2 https://youtu.be/bwIWkG8D2S8

S příchodem nové generace li-ion baterie Flex’ionTM Gen 2 se vývojový tým v Raškovicích zaměřil na zefektivnění nabídkového řízení. Flex’ionTM Gen 2 je zákaznický konfigurovatelný produkt. Vždy je potřeba navrhnout a sestavit baterii dle přání zákazníka (děje se ve 3D) a vytvořit konkrétní cenovou nabídku. Podkladem je tedy 3D model a z něj vyplývající kusovník.


„Příprava těchto podkladů nám běžně zabrala 2 dny. S tím bylo potřeba něco udělat. Softwarově jsme byli výborně vybaveni. Bylo třeba se pouze zastavit, říct si, jaké jsou vstupy, jaké jsou požadované výstupy a co lze zautomatizovat/zjednodušit. Sepsali jsme naše požadavky a vizi představili AV ENGINEERING (AV), která nám licence Creo pro 3D návrh a PLM Windchill pro řízení vývojových dat zajišťovala. Během roku 2019 nám AV připravilo metodiku práce a proškolilo uživatele. Od té doby jsme schopni zrealizovat nabídkové řízení do 30 minut.“ říká Zdeněk Opatrný, výrobní manager Saft Ferak.

Podrobněji:

Příběh se začal psát v roce 2016 postupným opouštěním konstrukční platformy Inventor a adaptací nové výkonnější platformy Creo + PLM Windchill. Během následujících let se vytvořil stabilní vývojový tým, který si pod vedením lektorů z AV osvojil funkce Creo a Windchill pro každodenní konstrukční činnost. Česká pobočka Raškovice postupně zvyšovala intenzitu spolupráce na projektech s mateřskou firmou ve Francii, což přinášelo řadu otázek: např. správné nastavení PLM Windchill — spolupráce s AV ENGINEERING přinesla potřebné odpovědi na dotazy, jak nastavit PLM Windchill pro rychlé načítání CAD dat ze serveru ve Francii. To dodalo spolupráci další impuls a došlo k rozhodnutí využít potenciál technologií Creo a Windchill na výrazně vyšší úrovni.
Hlavním tématem se stala optimalizace nabídkového řízení.Rozsah konfigurovatelnosti baterie: Master string: jeho provedení a parametry + Expansion strings: počet kusů, jejich provedení a parametry


Jak vypadal původní nabídkový proces (2 dny):

Obchodník vyplnil předpřipravený excel se zákazníkem, ve kterém navolil potřebné parametry požadované baterie.
Konstruktér si otevřel excel a začal krok za krokem, řádek po řádku skládat nový 3D model baterie z komponent. Výstupem 2 denní práce byl 3D model baterie, výrobní výkresy, kusovníky pro finální nacenění. Jednalo se o zcela ruční práci s téměř nulovou automatizací a vysokým rizikem chybovosti.Automatizací tvorby 3D modelů, 2D výkresů a BOM v Creo lze ušetřit významný čas a eliminovat chyby oproti manuální editaci.Současný optimalizovaný nabídkový proces (30 minut):

Obchodník předává do konstrukce totožné informace ve stejném formátu.
Konstruktér nevytváří novou sestavu, ale načítá generický 3D model baterie z PLM Windchill.
V Creo spouští regeneraci a potvrzuje nebo volí varianty (lze řešit i plně automatickou regenerací modelu dle excelu, nebo jiného textového vstupu).
Výsledkem je konkrétní konfigurace ve 3D a k ní odpovídající 2D dokumentace a kusovník.

Proč to takhle může fungovat:

Existuje databáze 3D modelů, ze kterých se výsledná konfigurace skládá. V databázi jsou komponenty sdruženy do záměnných celků, což umožňuje jejich efektivní a snadnou záměnu v projektech (funkcionalita Creo). Databáze je otevřená a lze ji snadno doplnit o nová provedení.3D model li-ion baterie Flex’ionTM Gen 2 v CAD Creo


Stále je prostor ke zlepšení:

3D model a kusovníky vznikají ve 100% požadované kvalitě.
Prostor pro další urychlení práce:

Automatická editace 3D modelu řídicím excelem – bez ručního potvrzování.
Dotažení výkresů do 100% podoby (v současnosti je upravována poloha pohledů na výkrese, může se měnit měřítko apod.), bez dalšího zásahu uživatele.
Vytvoření návodů na servis a obsluhu připravených v Creo Illustrate, kde již jednou vytvořená ilustrace automaticky reaguje na změny v nových provedeních, což ušetří čas a eliminuje chyby.
Následné uložení nových dat baterie uložených do PLM Windchill a zpřístupněných oprávněným osobám po celém světě — tyto osoby jsou automaticky informovány, že projekt byl dokončen a obdrží odkazy na uložená data.
Automatický export do rozšířené reality – Creo má v každé licenci tuto funkcionalitu – pomůže zákazníkům Saft Ferak vizualizovat objednanou baterii 1:1 ve svých prostorách a případně vyřešit před započetím výroby jakékoli kolize baterie vs. zákaznické prostory.


Příklad rozšířené reality:Video reference Saft Ferak:


Inspiroval Vás přístup Saft Feraku? Máte výrobek, který podléhá zákaznickým úpravám a chtěli byste zrychlit nabídkovou či konstrukční činnost? Ozvěte se nám do AV ENGINEERING.Jsme přesvědčeni, že najdeme vhodnou metodiku i pro Váš business.

Závod Saft Ferak v Raškovicích