Víc než 3D model: definice nedá prostor chybámCreo Simulation Live: revoluční řešení v online simulacíchVýkresy patří minulosti, 3D modely jsou jistota i příslibJak využít sílu dat na maximum? Základem je kvalitní PLM systémCo je to digitální vlákno? A proč jej zavádět do výroby?Kvalitní kusovník je základ efektivní výrobyERP a PLM – dva základní pilíře moderní výroby, které nejlépe fungují spoluSaft Ferak - automatizace nabídkového řízení ze 2 dnů na 30 minutCreo 10 - Top novinkyDIGITÁLNÍ VÝROBA 2023Slavíme 30 let přinášení inovacíSUPro 2023 ohlédnutíSUPro 2023 - Program32. technologická konference SUPro 2023Mathcad Prime 9KÄSTLE CZCreo 9.0 k dispoziciPTC Mathcad Prime 8Talentovaní studenti VŠB využívají PTC technologiiSUPro 2022 ohlédnutíSUPro 2022 - Materiály ke staženíSUPro 2022Společnost PTC, jako lídr rozšířené reality (AR)Servis výrobních linek s podporou rozšířené reality (AR)Start-Up společnostiCreo - online průvodce funkcemiCreo Design Packages30. ročník vzdělávací konference SUPro 2021Ověřte efektivitu Vašeho CAD konstrukčního prostředíENX TISAX„PDM Home Office“ - Správa konstrukčních dat a dokumentace do 5 dnůDigitální správa konstrukčních dat a výrobní dokumentace MSV SYSTEMS CZ s.r.o.Digitalizaci námořnictva USA řídí PTC WindchillWindchill 12 ve znamení integrace a inovacíJak naladit Digitální vlákno ve vašem podniku?Vzdělávejte své zaměstnanceCAD renesancePTC rozšiřuje své CAD – PDM portfolio akvizicí OnshapeDigitální vláknoPTC Windchill získal druhé ocenění ve dvou letechVzdělávejte se s dotacemi POVEZ IIPTC akceleruje další rozvoj prostřednictvím strategických partnerstvíPLM - Airbus Helicopters

Víc než 3D model: definice nedá prostor chybám

Různé náhledy, dimenze, zobrazení, zvýraznění ploch a úhlů, simulace (...). To a mnohem víc nabízí metodika Model-based definition. Zkrátka všechno, na co si jen uživatel při práci s 3D modelem produktu vzpomene. Vizuály to ovšem nekončí. Na cestě za efektivnější, rychlejší, přesnější výrobou představuje metodika skutečně přelomový a cenný nástroj.


Jeden zdroj, mnoho podobModel-based definition, zkráceně MBD, je jednotný zdroj dat, který produkt definuje přesně, do nejmenšího detailu. Poskytuje odpovědi všem klíčovým osobám ve výrobě - od nákupu a návrhu, přes výrobu a kvalitu až po servis a logistiku.

Snad největší benefit MBD nejspíš spočívá v jednotě. Některé CAD systémy sice umožňují tvorbu komplexních 3D modelů, je-li ovšem potřeba simulace nebo jiná pokročilejší vizualizace, musí inženýři sáhnout po jiném softwaru. Čím komplexnější, složitější produkt je, tím větší je riziko, že při přenášení dat mezi programy dojde k chybné interpretaci nebo ztrátě části dat. MBD tak shrnuje několik nástrojů do jednoho, čímž mimo jiné eliminuje právě riziko ztráty nebo misinterpretace dat při přenosu.

Nemluvě o úspoře času, který konstruktéři nemusí věnovat tomu, aby data ‚‚dostali‘‘ z jednoho programu do druhého.


Údaje o všem, data pro každéhoJak už bylo řečeno, MBD představuje efektivní metodiku, z které těží nejen inženýři, ale naprosto celý výrobní proces, montáž i servis.

V čem jmenovitě spočívají její přednosti?

Hodí se znovu podotknout, že MBD není zdaleka jen o 3D modelu. Stejně jako jakékoliv moderní trojrozměrné zobrazení, i MBD umožňuje nahlížet na produkt z libovolné strany, pod libovolným úhlem, případně optikou libovolného řezu. Navíc zpřístupňuje uživateli veškerá data o tolerancích rozměrů, tvaru a polohy, o materiálu, geometrii, kvalitě povrchu, povrchové úpravě a tak podobně. Nevzniká prostor pro pochybnosti, všechno je jasně dané.

Prostředí pro používání MBD je mimořádně uživatelsky vstřícné, nenáročné na pochopení a ovládání. Zobrazit požadovaný design a informace k němu - například výsledky real-time simulací - je otázkou pár kliknutí.

Zvláštní zmínku zasluhuje rozšíření Creo EZ Tolerance Analysis. To umožňuje ověření proveditelnost produktu ještě ve fázi modelu. Nepotřebujete fyzický prototyp, přesto si vaši inženýři mohou ověřit, jaké rozměry geometrie produktu jsou přípustné a jak se modifikace produktu projeví na jeho vzhledu a ‚‚proveditelnosti‘‘. Kontrola tolerancí samozřejmě představuje významnou úsporu materiálu, nákladů i času. Kromě zkrácení výrobního cyklu a snížení výdajů tak máte navíc šanci dosáhnout i vyšší kvality produktu - a to stále jen a pouze za využití 3D modelu.Může být MBD přínosem pro vaši výrobu?